Ministerstvo obrany Ruskej federácie upravilo požiadavky na útočné lietadlo špeciálneho určenia, ktoré je vyvíjané na základe vojenského transportného lietadla. Zdroj z vojensko-priemyselného komplexu prezradil v rozhovore denníku „IZVESTIJA“, že do výzbroje lietadla priamej leteckej podpory bude okrem 57 mm kanónu integrovaná aj riadená munícia – navádzané bomby a rakety. Hlavnou úlohou tohto lietadla bude bezprostredná podpora vojsk na bojisku. Paľbou z palubných zbraní a útokmi riadenou muníciou bude ničiť pechotu, opevnenia a obrnenú techniku protivníka vo dne aj v noci a za akýchkoľvek meteorologických podmienok. Projekt s názvom „nočný lovec“ sa začal ešte v roku 2016. V roku 2019 bolo zverejnené, že základom tohto nového lietadla bude staršie transportné lietadlo An-12. Avšak neskôr bolo zistené, že An-12 nezodpovedá požiadavkám, ktoré sú kladené na podobný typ techniky.
V súčasnosti sú lietadlá tohto typu podľa názoru odborníkov len vo výzbroji USA – ide o lietadlá typovej rady AC-130 Gunship. „Dodnes neexistuje presvedčenie, že podobné lietadlo je potrebné v ozbrojených silách Ruskej federácie. Američania navrhli svoj AC-130 pre jednotky v špeciálnych operáciách. Dodnes sa aj používajú len pri podpore špeciálnych operácií. Takéto lietadlo sú vhodné na útoky na povstalcov a teroristov, avšak na plnohodnotnú vojnu sú nevhodné“, povedal pre denník „IZVESTIJA“ vojenský expert Vladislav ŠURYGIN.
V súčasnom RUSKU existuje skúsenosť s použitím ozbrojených transportných lietadiel. Začiatkom nového milénia boli upravené hliadkovacie lietadlá An-72P zaradené k pohraničnej stráži na Ďalekom Východe. Boli vybavené kanónom a neriadenými raketami. Tieto lietadlá mali možnosť použiť svoju výzbroj na zastavenie narušiteľov. Vo februári 2001 jeden takýto An-72P potopil rybársky čln „ALBATROS 101“, ktorý sa odmietol podriadiť pokynom pohraničnej stráže. „Plnohodnotným útočným lietadlom sa transportné lietadlo stať nemôže. Transportné lietadlo predstavuje vhodný cieľ. Môže útočiť len na jednotky, ktoré nedisponujú prenosnými protilietadlovými raketovými komplexami alebo ťažkými guľometmi. Nie je schopný ani strmhlavého útoku, kvôli čomu nemôže používať mnohé druhy munície. Avšak na jeho palube je inštalovaný pôsobivý arzenál“, povedal denníku „IZVESTIJA“ bývalý veliteľ 4. armády vzdušných síl a protivzdušnej obrany, generálporučík Valerij GORBENKO.